Başarısız bir burun estetiği

Başarısız bir burun estetiği

Başarısız bir burun estetiği

Kötü yapılan bir burun belli özelliklere sahiptir. En çok rastlanan özellik, burun çatısının tam kapanmamış olması ve burun ucu ile burun kökü kısmının ayrı parçalarmış gibi görünmesidir. Bunun en sık nedeni burun sırtındaki kemiğin haddinden fazla alınmış olmasıdır.

Kötü burun estetiği diğer bir özelliği, burun uç kısmının çok aşırı incelmiş olmasıdır. Bu da yine kötü bir şekilde burun ucundan haddinden fazla kıkırdak alınmasının sonucudur. Oysa burun ucunda çok önemli göreve sahip olan kıkırdakların belli boyutta sağlam bırakılması gerekir. Özellikle bu tip burun olgularında burun ucu sanki mandalla sıkılmış gibidir (pinched nose).

Yine kötü yapılmış burun özelliği burun ucunun çok aşırı kaldırılması sonucunda önden bakılınca burun içinin görünmesidir. Oysa bayanlarda burun ucu dudak ile en fazla 100 – 110 derece yapmalıdır. Erkeklerde ise bu açı 90-100 olabilir. Erkek hastalarda ise burun sırtı profilden düz görünmelidir. Kötü yapılmış bir burunda burun sırtı çok kavisli ya da oyuk olabilir.