Burun Estetiği Rinoplasti

Burun Estetiği Rinoplasti

Burun Estetiği (Rinoplasti)

Burun Estetiği veya Rinoplasti, estetik amaçlı olarak burun şeklinin düzeltilmesi için yapılan operasyonudur.
Burun Estetiği tüm dünyada en sık yapılan estetik operasyonların ilk sırasındadır. Hayatımızın en önemli kısımları insanlar ile kurduğumuz ilişkilerden oluşturur. İnsanlarla yüzyüze geldiğinizde kendinizi rahat hissedemiyor veya kendiniz olamıyorsanız, Karşınızdaki kişinin yüzünüzün en önemli organı olan burnunuza odaklandığını biliyor veya düşünüyorsanız,Aynanın karşısınıza geçtiğinizde özgüveninizin zedelendiğini hissediyorsanız, Veya yüzünüzü beğeniyorsunuz ama burnunuzdaki ufak bir sorunun yüzünüzü gölgelediğini düşünüyorsanız veya burnunuzda eğrilik, şekil bozukluğu var ve burnunuzun fonksiyonlu kullanımını engelliyorsa burun estetiği için adaysınız.

Burun estetiği ameliyatında: Burnunuzu küçültebilir, büyültebilir varsa burun kemerinizi aldırabilirsiniz. Burun deliklerinizi küçültüp, burun ucu düşük ise kaldırabiliyoruz. Özellikle karşıdan bakışta burun ucu çok geniş ve dağınık duruyor ise daraltabiliyoruz. Tam tersi karşıdan bakışta burun ucu dar ise, bir nevi mandalla sıkılmış gibi ise genişletebiliyoruz.Ucu aşırı kalkık domuzcuk burnu gibi ise normal kalkıklığına indirebiliyoruz.Burun çok uzun ise kısaltabiliyoruz, çok kısa ise de uzatabiliyoruz.Eğik ise düzeltebiliyoruz.
Rinoplasti ; tekniğin, tecrübenin ve el becerisinin en ön planda olduğu estetik ameliyatlardan biridir. Estetik burun ameliyatı zordur çünkü her burun insandan insana farklıdır. Aslında zor burun kolay burun diye bir şey de yoktur. Her burun ve aynı derecede özen ister.

Estetik olarak burun en önemli organlardan biridir. Aynı zamanda birçok görevi vardır. Solunum sistemimizin başlangıç noktasıdır. Koku almaya yarar. Sesimizin bize özel olmasını sağlar. İnsan vücudunun dış dünyaya açılan kapılarından biridir. Tüm bu fonksiyonlar ve estetik görüntü karşılıklı birbirleri ile etkileşim halindedir. Bu sebepten burun içi ve dışı ile bir bütün olarak ele alınması gereken bir organdır. Estetik sorunların fonksiyonel sorunlardan ayrı olduğunu ve ayrı tedavilere ihtiyacı olduğunu düşünmek yanlış olur. “Burnun estetiği kötü ise genellikle fonksiyonları da kötüdür.” Tam tersi bir burunda nefes almayı engelleyen bir eğrilik varsa ameliyat ile bu eğrilik giderilmeden estetik bir sonuç elde etmek mümkün olmaz. Biz kulak burun boğaz hekimleri burnun fonksiyonu olmadan yaptığımız estetik ameliyatın hastayı çok mutlu etmeyeceğini düşünmekteyiz.