Burun estetiğinde çıkabilecek Sorunlar

Burun estetiğinde çıkabilecek Sorunlar

Burun estetiğinde çıkabilecek Sorunlar

Burun estetiği ameliyatı estetik ameliyatlar arasında en çok talep edilen ameliyattır. Diğer estetik ameliyatlardan farkı ise bilimle sanatın buluştuğu, estetik ile fonksiyonun dengelendiği bir ameliyattır.

Her vakanın ayrı zorlukları vardır; ameliyat öncesinde burundaki bozukluklar, bu bozuklukları giderecek teknikler dikkatli bir biçimde değerlendirilmeli, ameliyat planı yapılmalı ve ameliyatta bir sarraf dikkati, inceliği ve sabrı ile çalışılmalıdır. Estetik ameliyatlar içerisinde iyi sonuçların en zor alındığı ameliyattır.

Burun estetiği sonuçları kesin ve net bir ameliyat olduğu için sonuçtaki en küçük negatif ayrıntı bile komplikasyon olarak adlandırılabilmektedir. Tecrübeli bir cerrahın ellerinde sonuçlar tatmin edici ve iyi olmakla beraber; belirgin komplikasyon da çok nadir olarak gözlenir. Burada komplikasyon olarak bu ayrıntılar ele alınmamıştır.
Estetik burun ameliyatı adayı iseniz, ameliyatta ve sonrasında oluşabilecek olası komplikasyonlar ve sorunlar hakkında mutlaka bilginiz olmalıdır. Bu durumlarla ilgili doktorunuza sorular yöneltmeli ve ameliyata karar verirken nadir olarak da olsa karşılaşabileceğiniz durumları tam olarak anlamalısınız. Bu durum doktor hasta arasındaki güven ilişkisi açısından çok önemlidir. Çünkü bu ameliyatı olurken hangi riskleri aldığınızı bilmeniz doktorunuzu da rahatlatacaktır.

Ancak ne kadar dikkat edilirse edilsin, her ameliyatla ilgili beklenmeyen bazı durumlar oluşabilir. Zaten komplikasyon, ameliyat sırasında veya sonrasında ayrı ilgi ve dikkat gerektiren beklenmeyen durumlar olarak tanımlanır.

Literatürde estetik burun cerrahisinin komplikasyon oranları % 4-18.8 arasında değişen oranlardadır. Tecrübeli bir cerrahın elinde bu komplikasyonlar çok azalmaktadır.