Kepçe kulaklarda sorun nerede?

Kepçe kulaklarda sorun nerede?

Kepçe kulaklarda sorun nerede?

1. Kulağın kafa ile yaptığı açı olması gerekenden daha geniş olabilir. Bu kulağı dışarıya doğru açık gösterir. Özellikle arkadan bakılınca bu çok bariz belli olur.
2. Kulağın üst yarısında olması gereken kıvrımlar oluşmamıştır ve kulak sanki ütülenmiş gibi dümdüz gözükür.

Ameliyatta ne yapılıyor?
Kepçe kulak ameliyatında yapılan temelde kulak şeklini değiştirmek. Bu yukarıda saydığım iki sorun için ayrı ayrı müdahaleler yapılıyor.
Birinci olarak belirttiğim problem için, yani kulağın kafa ile yaptığı açının olması gerekenden daha geniş olması durumunda bu açıyı azaltmak için tam kulağın kafa ile birleştiği yere sağlam dikişler konuluyor ve bu açı daraltılıyor.
İkinci olarak verdiğim problem için ise kulağın arkasından derinin altından kıkırdağa yine güçlü dikişler koyularak kulak “eğiliyor”. Amaç bu ütülenmiş, dümdüz görüntüyü doğal bir kıvrıma dönüştürmek.
Aynanın karşısında bu söylediklerimi eliniz ile prova edebilirsiniz. Parmak ucunuz ile kulağınızı ortasından arkaya doğru bastırın, bu yukarıdaki birinci problemin çözümü olacak.
Aynı şekilde kulağın dışına ve üst kenarına basarak kıvrımları oluşturabilirsiniz.

Ameliyat nasıl yapılıyor?
Ameliyatta tam kulak arkasında bir kesim yapılıyor. Bu tam arkada kalağı için neredeyse bir iz bırakmıyor diyebilirim. Bütün işlemler buradan rahatlıkla yapılabilir.
Ameliyat genel ya da lokal anestezi ile yapılabilir, ameliyattan sonra alınması gereken bir dikişte olmuyor.
İyileşme süresi için bir hafta demek zannediyorum gerçekçi olacaktır ama aynı gün taburcu olabilirsiniz ve bir kaç gün sonra sokağa çıkmanızda bir sakınca olmaz. Muhtemelen 2–3 gün sonra yıkanabilirsiniz.

Kafa bandı takmak şart mı?
Bu ameliyattan sonra sırf koruyucu amaç ile tenisçi bandı takmak iyi olabilir. Ama ben hastalarıma bunu kesin bir şart olarak söylemiyorum. Eğer gün içinde dikkat ederseniz ve kulaklarınızı iyi korursanız illa böyle bir bant takmanıza gerek yok.

Bu ameliyat en erken kaç yaşında yapılabilir?
Bu en küçük yaşta yapabildiğimiz estetik ameliyat. İlkokul çağında bile bu ameliyat yapılabilir. Bunun sebebi de psikolojik olarak çocukları bazen kepçe kulaklı olmaktan çok etkilenmeleri.
Ama burada temel şart çocuğun ameliyat olmayı kendisinin istemesi. Ben mutlaka çocuklar ile yalnız konuşuyorum ve bu ameliyatın ne demek olduğunu, canlarının acıyacağını, iğneler, dikişler vs… ile açık açık anlatıyorum. Eğer hala istekli ise ameliyatı o zaman yapıyorum. Anne babanın etkisi ile bu ameliyatı kabul eden bir çocuğa bene kesinlikle bu ameliyat yapılmamalı. Anne babalar da bu konuda duyarlı olmalı.

Komplikasyonlar ve çıkabilecek sorunlar:
Her ameliyatta olan kana riski burada da geçerli. Ama kulakta ciddi bir damar olmadığı için bu kanama da daha çok “hematom” dediğimiz kan birikmesi şeklinde olabilir.
Enfeksiyon kulakta korktuğumuz bir komplikasyon. Kulak kıkırdağı zor iltihaplanır ama eğer iltihaplanır ise hıza ilerleyen ve kulak şeklini bozabilen bir probleme dönüşebilir.
Estetik olarak yaşayabileceğinizi sorunların başında da asimetri geliyor. Birçok hastanın zaten ameliyattan öncede bir miktar asimetrisi oluyor ve bunu gidermek zaten her zaman o kadar kolay değil. Ama bu ameliyata simetrik kulaklar ile girebilir ve asimetrik kulaklar ile çıkabilirsiniz.
Bir diğer sorun kulakların kafaya çok yakınlaştırılması olabilir. Bunu gereğinden fazla düzeltilmiş bir kepçe kulak olarak ta söyleyebilirim. Bence bunun yerine yetersiz düzeltilmiş kulaklara sahip olmak daha iyi olacaktır. Yani kulaklarını kafanıza yapışık olacağına biraz kepçe olsalar ve dışa dönük dursalar daha doğal olurlar.
Bu saydığım kötü ihtimaller elbette olası da olsa nadir olduğunu, bu ameliyatın genellikle çok iyi sonuç verdiğini ve hastaların çok memnun kaldıklarını da belirtmeliyim.

önemli noktalar:
• Bu ameliyat kulaklarınız küçültmez ama sadece şeklini değiştirir.
• İdeal kulak şekli kafadan biraz ayrık durur ve çok çok yapışık olması en az kepçe olması kadar kötü gözükür.

Ameliyat öncesi ve sonrası sizi neler bekler:
Bu küçük denebilecek bir estetik ameliyat. Ameliyatta mutlaka bayılmanız gerekli değil lokal ile de olabilirsiniz. Yinede bu ameliyatı muayenehane şartlarında olmanızı tavsiye etmem.
Ameliyattan sonra alınacak dikişiniz muhtemelen olmayacaktır. Bir kaç gün sonra yıkanabilir, en geç bir hafta sonra normale yakın bir halde işinize, okulunuza dönebilirsiniz.

Kepçe kulak genellikle doğuştan olagelen ve kulakların kafadan belirgin şekilde daha çıkıntılı olduğu ve kulak kepçesinde bazı kıvrımlarda eksiklik olan durumlara denmektedir. Özellikle çocukluk döneminde psikolojik olarak büyük sorunlar yaratabilen bir şekil bozukluğu olduğu için genellikle çocuklar ilkokula başlamadan müdahele edilmektedir. Kulak boyutları 6 yaşında erişkin boyunun % 90’ına ulaştığı için bu dönemde müdahele daha ilerdeki yıllar için sorun yaratmamaktadır. İlkokula başlamadan bir müdahelenin yapılmasının en büyük nedeni sınıf arkadaşlarının çocuğun kulak sorununu alay konusu hale getirmeleridir.

Kepçe kulak müdahelesi öncesi mutlaka yüz ve kulak fotoğrafları çekilmektedir. Ameliyat küçük çocuklarda genel anestezi altında yapılırken, erişkinlerde lokal anestezi altında yapılabilir. Ameliyata kulak arkasından bir kesi ile başlanmaktadır. Daha sonra şekil bozukluğu olan kıkırdağa dikiş atma, kıkırdağı çizme, kıkırdağı kesme veya bu yöntemlerin birlikte kullanılması ile düzeltme yapılabilir. Gerektiği durumlarda orta kulak çukuru arkadaki kulak kemiği düzlemine dikişlerle yaklaştırılabilir. Bazı özel durumlarda cilt kesisi yapmadan da bu ameliyat yapınabilir. Daha sonra kulak arkası kapatılarak baş sarılır ve bir hafta kadar sarılı kalır. Daha sonraki 1-2 hafta içinde de kulaklar akşamları sarılır.

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi kepçe düzeltme ameliyatı da bir cerrahi müdaheledir ve çok az da olsa istenmeyen etki görülme riski vardır. Bunlar arasında kanama, enfeksiyon, kıkırdak iltihabı, kesilen yerde geçici his kaybı, dikiş reaksiyonu, kulaklar arasında asimetri, kulağın başa çok yaklaşması ve tekrar kepçe durumuna dönme sayılabilir.
Yaklaşık her 20 çocuktan bir tanesi kepçe kulaklıdır. Küçükken sevimli görünebilen bu anatomik bozukluk, yaşın ilerlemesi ile birlikte çocukların ruhsal durumunu bozar. Özellikle okula başladıklarında çocuklar acımasız alaylara maruz kalırlar. Küçük yaşta düzeltilmemesi halinde kişilerin hayat boyu ruhsal durumlarını ve sosyal ilişkilerini bozan bir takıntı haline gelebilir.