Kulak estetiği sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

Kulak estetiği sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

Kulak estetiği sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

Kulak estetiği ameliyatı sonrasında hastanın baş bölgesine kulakları çevreleyen bir bant yerleştirilir. Bu bant bir hafta boyunca muhafaza edilmelidir. Bu sürenin sonunda bant çıkarılabilir. İlk bir ay kulaklarda uyuşukluk ve bununla birlikte dokunmaya karşı aşırı duyarlılık hissedilebiliyor. Ancak bu his zamanla azalarak kayboluyor.
İşitme organımız olan kulak; dış, orta ve iç kulak olmak üzere 3 bölümden oluşur ve gelişiminin % 80 ini 5-6 yaşlarında tamamlamaktadır. Bu nedenle kulak estetiği ameliyatları diğer estetik ameliyatlardan farklı olarak, 6 yaşından itibaren, yani okula başlamadan yapılabilmektedir. Böylece çocuk okul yıllarında, kulaklarındaki şekil bozukluğundan dolayı yaşayabileceği psikolojik sıkıntılarla hiç karşılaşmamış olur. Ayrıca kulak estetiği ameliyatları 5 yaşından sonraki her yaşta yapılabilir.

Kulak estetiği ameliyatını gerektiren şekil bozuklukları, dış kulak bölümünün kulak kepçesi dediğimiz kısmında ortaya çıkan düzensizliklerdir. Kulak kepçesi fonksiyon olarak dış ortamdaki sesleri toplayıp kulak zarına iletir ve yapısal olarak temelde kıkırdak, deri dokularından oluşur. Kulak kepçesindeki şekil bozuklukları ise genellikle kıkırdaktaki değişiklikler sonucunda oluşur.