Nazal Valv (Burun Valvi) Yetmezliği tedavi

Nazal Valv (Burun Valvi) Yetmezliği tedavi

Nazal Valv (Burun Valvi) Yetmezliği tedavi

Geçici çözüm için gece yatarken burun valfini dışarıdan açan burun bantları veya içerden açan silikon açıcılar (Nozovent) kullanılabilir. Kalıcı çözüm için ameliyat gerekir. Ameliyatta amaç daralmış olan valv açısını genişletmektir. Bunun için valv bölgesini açan greft ve dikiş teknikleri mevcuttur. Greft tekniklerinde burun septumundan veya kulakdan kıkırdak alınır, şekillendirilir ve valv bölgesini genişletecek şekilde burun içinden yerleştirilir. Sabitlemek için dikişler konur.

Nazal valv yetmezliğinde sadece valv açısına odaklanmamak, burun septumu, burun etleri (konkalar) diğer burun yapılarında da problem varsa hepsini beraber düzeltmek gerekir. Valv cerrahisi genel anestezi, lokal anestezi veya sedasyonla denen tam uyutulmadan yapılabilir. Önceki yıllarda daha çok lokal anestezi ile yapılırken son yıllarda anestezideki gelişmeler, anestezi uzmanlarının yeterli sayıda ve tecrübede olmasından dolayı, ayrıca hasta ve cerrahın daha konforlu olmasından dolayı genel anestezi tercih edilmektedir. Ameliyat öncesinde anestezi doktoru muayenesi ve bazı tetkiklerle ameliyata engel veya riskli bir durum olup olmadığı değerlendirilir.

Nazal valv yetmezliğinin cerrahi tedavisi için kendi geliştirdiğim teknik ameliyat süresini kısaltmakta, ameliyatın başarı oranını artırmakta ve grefti sabitlemek için dikiş gerektirmemektedir.