Septum Nedir?

Septum Nedir?

Septum Nedir?

Septum burunun iç kısmında, burunu orta hatta iki bölmeye ayıran anatomik yapıdır. Septum kısmen kemik daha büyük oranda ise kıkırdak yapıdadır. Normal koşullarda burnu iki eşit bölmeye ayırması ve böylece her iki burun deliğinden eşit nefes alınabilmesi gereklidir. Ancak insanların neredeyse %70-80’ inde doğuştan yapısal olarak var olan yâ da zaman içerisinde geçirdiği travmaların sonucu ile gelişen septumda eğrilme (deviasyon) mevcuttur ve bu hastalara ‘septum deviasyonu’ tanısı konulur. İşte bu eğriliklerin düzeltilmesi için yapılan operasyona ‘septoplasti’ operasyonu denir.

Her burun eğriliği ameliyat edilmez. Burun eğriliğine burun tıkanıklığı, burundan nefes almada zorluk, horlama, tekrarlayan burun kanamaları, sık sinüzit enfeksiyonları, sürekli geniz akınıtısı veya kronik baş ağrısı gibi semptomların eşlik etmesi durumlarında septoplasti ameliyatı gerekmektedir.

Burunun içerisinde septumdan başka nefes almamızı kolaylaştıran ve burunun nemlendirilmesinden sorumlu ‘konka’ adlı anatomik yapılar da mevcuttur. Bazen yapısal olarak bazen de allerjik nedenlere bağlı bu yapılarda büyüme, şişme gerçekleşebilir. Bu durum nefes almayı daha çok zorlaştırır. Sıklıkla septoplasti operasyonlarında ek olarak konkalara da müdahale edilerek daha başarılı sonuçlar elde edilir.